Modadekorum.com

Koronavirüs (Covid-19) Detaylı yüzey temizliği nasıl yapılır

Öncelikle yüzey, eşya ya da malzemede bulunan toz, toprak ve yabancı maddeler kuru ve temiz bezle silinebilir.
Zemin ve mobilyalarda su ve deterjanla temizlik yeterlidir, dezenfektan madde kullanılabilir.temizlik maddeleri birbiriyle karıştırılarak kullanılmamalıdır her temizlik ürününün kimyasalı farklıdır karıştırılması durumunda özelliğini yitirecektir.

Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmak için Alınması gereken önlemler nelerdir; Temizlik ve hijyen önceliğimiz olmalıdır. Koronavirüs’ün yayılma hızı oldukça yüksek ve ebiselerimizde mobilyalarımızın üstünde (2) güne kadar kalabiliyor ,bu yüzden bulaşmayı önlemek için sağlamamız gereken temizlik koşulları var. Peki Koronavirüs’e karşı detaylı yüzey temizliği nasıl olmalı (Hipo ,Eldetarjanları ,Sirkelisu yeterlimi)? Zemin ve mobilyaların temizliği nasıl yapılır?

Koronavirüs (COVID 19) salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu günlerde temizlik ve dezenfeksiyon herzamankinden daha çok ön pilana çıkmakta, uygulamaları hem hastalık yapıcı mikroorganizmanın aktivitesini önlemek bakımından çok önemlidir.

Hastalık, virüsü taşıyan kişilerden öksürme temas ve bulunduğu ortamlardaki kullandığı eşyalar dan bulaşır. Bu nedenle el yıkama çok önemlidir elimizle dokunduğumuz yerlerde vürüs varsa ve elimizi yüzümüze götürdüğümüzde virüse bulaşma ortamı hazirlamiş oluruz onun için eller sürekli yıkanmalı ve sosyal mesafe korunmalıdır. Bu amaçla ellerin sık sık en az 20 saniye süreyle sabunla, parmak araları, avuç içi, el sırtı, tırnaklar, başparmaklar ve bilekleri de içerecek şekilde yıkanması, kişiler arası mesafenin en az 1 metre olması ve ortamın havalandırılması hastalıktan korunmak için gereklidir.

Koronavirüs (COVID 19) korunmak için uygun temizlik ve dezenfeksiyonu sağlamak için  Yapılması gerekenler
Öncelikle yüzey, eşya ya da malzemede bulunan toz, toprak ve yabancı maddeler kuru ve temiz bezle silinebilir.
Zemin ve mobilyalarda su ve deterjanla temizlik yeterlidir, dezenfektan madde kullanılabilir.temizlik maddeleri birbiriyle karıştırılarak kullanılmamalıdır her temizlik ürününün kimyasalı farklıdır karıştırılması durumunda özelliğini yitirecektir.
Temizlik sonrasında dezenfektanın uygun olduğu yerlerde belirli oranlarda sulandırılmış çamaşır suları bunun için yeterli olacaktır. Eğer sulandırılmış da olsa çamaşır suyunun kullanımı uygun değilse en az %60 konsantrasyonda alkol solüsyonları vb. de kullanılabilir.
Temizlik sırasında ortam havalandırmasına dikkat edilmeli, eldiven kullanılmalı, kullanılan temizlik ürününün kullanım talimatlarına uygun kullanımı sağlanmalıdır.
Çamaşır suyu kullanılacaksa önerilenden fazla miktarda kullanmamaya dikkat edilmelidir.
Tuvalet ve banyo temizliği aksatılmadan günlük yapılmalıdır.
Uygun miktarda ürünün uygun yöntemle kullanımına dikkat edilmelidir.
Çamaşır suyu sadece yüzey dezenfeksiyonu amacıyla kullanılmalıdır. Çamaşır suyunun (sulandırılmış olsa da) doğrudan cilt teması ya da ağızdan alımı kimyasal yanıklara yol açmaktadır.
Deterjan ya da çamaşır suyu ile temizlik nemli bir bezle yapılmalı, temizliği takiben suyla durulama yapılmalıdır.
Koronavirüs (COVID 19) riskinin yüksek olduğu düşünülen yüzeylerde kullanılacak çamaşır suyu miktarı artırılabilir.
Kirli yüzeylerde dezenfeksiyon işleminden önce temizlik yapılmalıdır.
Yüksek temas riskli bölgeler (telefon, klavye, kumanda, masa, kapı kolu, kulp, ışık vb. düğmeler/anahtarlar, tırabzanlar, musluk, lavabo, evye, mutfak tezgâhı, tuvaletler ve banyo armatürleri) günlük olarak temizlenmeli ve /veya dezenfekte edilmelidir.
Temizlik ya da dezenfeksiyon uygulamasının etkisi tekrarlayan temaslarla azalarak kaybolduğu için uygulama sıklığı, temasın sıklığı ve kirlilik düzeyine göre artırılmalıdır.
Karbonat ve sirke, yüzey temizliğinde yeterince etkin değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.