Kırklareli mimarisi

Kırklareli’nin bilinen ilk sakinleri Trakyalılar’dır. Persler,Büyük İskender ,Romalıların hakimiyetine girer daha sonra romanın bölünmesiyle Bizans’ın payına düşen Kırklareli, bu dönemde birçok Bulgar ve Peçenek istilası görmüştür ,1368 senesinde, Balkanlar’da yayılan Türkler’in egemenliğine girmiştir. Osmanlı döneminde Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi olan Kırklareli, 10 Kasım 1922’de Türk topraklarına katılmıştır.
Kırklareli’nde Antik dönem, Orta Çağ, Bizans, ve Osmanlı kültürünü yansıtan birçok eserler bulunmaktadır . kıyı turizmi, kültür, karavan, kamping ve su sporları turizmi, av ve doğa turizmi gibi birçok dal için ideal bir merkez konumundadır.
1924 yılında “Kırkkilise” olan adında kilise sözcüğü geçtiği için değiştirilmiştir.Ünlü Türk denizcilerinden Mehmet Nuri Öztezcan da Kırklarelili olup bu güzide şehrin isminin ve denizciliğin Dünya literatürüne girmesinde önemli rol oynamıştır.
Kırklareli iklimi : yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

Kırklareli resimleri

4 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 927 kez görüntülendi.

Etiketler:

Kırklareli mimarisi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Matty dedi ki:

    Devono essere veramente ottime queste toietne!Bravr, sorelle! Se vi va passate dalle mie parti!Intanto io sono la 112esima vostra follower (e ci credo, con un blog così come non seguirvi?)

Sayfa başına git