Modadekorum.com

Gaziantep mimarisi

Antik ticaret yollarının kesiştiği bir yerde bulunmasından dolayı bir çok medeniyetin Sahip olmak istediği bir yerlerdi.Ticaret yolları Kahramanmaraş’tan Sakçagözü’ne giden, Urfa, Kal kamış, Dülük, İslahiye, Kilis ve Halep bağlantılı ticaret yollarıdır.Kieppert , çizmiş olduğu Anadolu haritasında bütün yolları göstermektedir.
Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en eski kültür merkezlerinden birisidir,Gaziantep uygarlıkların doğduğu ve Mezopotamya , Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde Yer almıştır.Kommagene sınırları içerisinde kalan Toros Dağlarında antik dönemde kullanıldığı bilinen bazı maden yatakları vardır. Bu yörede demir madenlerinin işletildiği ve dönemin tekniği ile çelik elde edildiği kitabelerde ifade edilmiştir.
Gaziantep’te Paleotik, Neolotik, Kalkeotik, Tunç Çağlarına, Hitit, Med Asur Pers İsken der Selefkosler Roma, Bizans, Abbasiler ve Selçuklulara ait eserler bulunmaktadır. Hitit döneminden itibaren Gaziantep önemli bir dini merkez olmuştur.

Gaziantep İklimi : Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. İlde yağış en çok kış ve ilkbahar aylarında görülür.

Gaziantep resimleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.